Rady a tipy k chlazení a mrazení

Energetické štítky - jaké jsou rozdíly v počtu + ?
Jak správně zamrazovat a mrazit potraviny v produktech Liebherr? 2.díl
Jak správně skladovat jednotlivé potraviny? 1. díl
Jaký je rozdíl mezi chladničkami s technologií IceMaker?
Jak správně používat technologie v chladničce Liebherr?
Jak správně uchovávat potraviny v chladničce?
Klimatické třídy
Mohu při transportu ledničku zcela položit?
Jaká je doporučená provozní teplota pro nastavení v chladničce?
Jaký je rozdíl mezi chladničkami se statickým a dynamickým způsobem chlazení?
Je možné u jednokompresorové chladničky se dvěma chladícími okruhy vypnout nezávisle na chladící části mrazák?
Za jak dlouho po transportu mohu ledničku uvést do provozu?

Kde koupit ledničku a mrazničku?

Energetické štítky - jaké jsou rozdíly v počtu + ?

Na energetickém štítku se dozvíte, kolik kWh spotřebuje lednice za rok. Jsou rozděleny na kategorie - A+, A++, A+++ a nově A+++ -20%. Poslední uvedený údaj bude od července 2014 platný jako třída A ++++.
Proto se můžete setkat se dvěma lednicemi s označením A +++ a každá bude mít odlišnou spotřebu - důvodem je právě ono označení A +++, kdy ta s nižší spotřebou je právě tou A+++ -20%. Liebherr toto označení již používá, u nás se proto s tímto nedostatkem nesetkáte.
na štítku se dále dozvíte úroveň hluku, čistý objem všech částí chladničky i mrazničky a certifikační číslo, kde byl štítek vydán a kým.


Jak správně zamrazovat a mrazit potraviny v produktech Liebherr? 2.díl

Čerstvé potraviny mohou být dlouhodobě zmraženy a uchovávány ve 4-hvězdičkovém mrazáku značky Liebherr. Teploty -18 ° C a nižší, zajišťují, že vitamíny a minerály zůstavají v potravinách konzervované.
Odnímatelné, extra hluboké zásuvky s průhlednou přední stěnou jsou uzavřeny po celém obvodu. Poskytují dokonalý přehled o obsahu zásuvky a zajišťují nejlepší podmínky pro skladování zmrazených potravin. Zásuvky v modelech o šíři 70 cm mohou být pro hladký chod umístěny na teleskopických kolejničkách.
Praktické mrazáky Liebherr mají zásobník, přímo uzpůsobený pro zmrazování ovoce, bobulí a bylin individuálně a brání jejich slepení. Tyto typy potravin jsou perfektně mražené a zachovají svůj tvar, pro ještě lepší efektivnost zmažení je nejlepší dát je do vzduchotěsného obalu. Během odmrazování mrazničky může být zásobník použit k zachycení vody.


Jak správně skladovat jednotlivé potraviny? 1. díl

Na trhu se objevují přístroje se stále dokonalejšími funkcemi, které umožňují skladovat potravinytak, aby zůstaly co nejčerstvější. Na vás je, abyste si mezi nimi vybrali přístroj přesně na míru svým představám a pak dodržovali zásady týkající se skladování potravin.

Zásady
V tomto díle se dozvíte prvních 5 tipů.

1) Největší chlad v chladničce je vždy dole, teplý vzduch stoupá vždy vzhůru. Do výše očí dejte věci, které používáte často. Dávejte jídla na stejná místa, ať je pak dlouho nehledáte. Při dlohodobém otevření dveří se chladnička otepluje a zvyšuje se potřeba elektřiny na její opětovné ochlazení.2) S jídlem zacházejte opatrně. Pokud něco z chladničky vyndáte, počkejte alespoň chvilku, než se jídlo ohřeje na pokojovou teplotu - to platí por vejce, mléko a maso, kterým nejvíce vyhovuje tepelná úprava z pokojové teploty. Vejce dávejte do dvířek špičkou dolů, syrové maso a mléčné výrobky by se neměli přímo dotýkat.3) Mějte v ledničce vždy přehled. Kupte si například plastové průsvitné bedničky nebo přihrádky. Nebo pořiďte boxy alespoň na aromatické potraviny. Pokud balíte do alobaliú nebo mikrotenu, vždy vymačněte vzduch, potravina tak zůstane čerstvější delší dobu.4) Některé věci do ledničky nepatří. Pečivo, rajčata, okurky, exotické ovoce apod.5) Pravidelně kontrolujte stav zásob. Nejméně jednou za měsíc byste měli ledničku porbrat a vyhodit vše, co do ní nepatří. Zároveň by se měla lednička omýt vlažnou octovou vodou.Více se dozvíte v dalším díle za týden


Jaký je rozdíl mezi chladničkami s technologií IceMaker?

IceMaker - výrobník ledu v chladničkách LIEBHERR - v zásuvce mrazící částizajišťuje dostatečnou zásobu ledových kostek. V případě napojení IceMakeru na vodovodní potrubí je přísun nekonečný, led tak máte doma neustále a díky integrovanému filtru jsou kostky ledu vždy z čisté čerstvé vody. V případě že není z technických důvodů možnost připojit IceMaker na vodovodní řád, je možnost výběru některého modelu, který má v chladící části zásobník na vodu. Nádržku lze pro doplnění vodou pohodlně vyjmout.

Technologii lze bezpečně a bez problémů vypnout kdykoliv, kdy ji nevyužíváte nebo pokud potřebujete manipulovat či odmražovat Vaši chladničku.


Jak správně používat technologie v chladničce Liebherr?

Běžné chlazení potravin
Teplota by měla být nastavena na rozmezí od +3° C do +9° C, což umožňuje potravinám jejich svěžest každý den.
BioFresh
Při teplotě těsně nad 0° C,která je určena technologií, zůstanou mléčné a masné výrobky dlouho voňavé a svěží, ovoce a zelenina neztratí ani po několika dnech až týdnech svou barvu, vůni ani chuť. Masné výrobky a mléčné výrobky uchovávejte v zásuvce DrySafe - zabalené, ovoce a zeleninu pak v zásuvce HydroSafe a to nezabalené.
Mražení s NoFrost
NoFrost mrazící část s automatickým výrobníkem ledu IceMaker nabízí nepřetržitou dodávku ledu. Jídlo je perfektně zmrazeno a díky cirkulaci vzduchu se vlhkost okamžitě odpařuje. Nevzniká tak namrzání a odmrazování ledničky se stává minulostí.
Ledové kostky na párty s IceMakerem
Výrobník ledu zajistí kostky ledu nepřetržitě, je ho však možné kdykoliv vypnout. S přívodem vody jsou jeho zásoby neomezené, s nádržkou můžete čerpat led z ní. Je snadno vyjímatelná a tedy jednoduše připravena k plnění.


Jak správně uchovávat potraviny v chladničce?

Každá lednička má několik teplotních zón, do kterých patří konkrétní typy potravin. Úplně nejchladněji (okolo +2 °C) je ve spodní části ledničky, kam patří čerstvé maso a ryby. Tyto potraviny je dobré uchovávat v uzavřených nádobách. Maso může obsahovat bakterie, které se tepelnou úpravou zničí, ale pokud by bylo přechováváno volně na talíři, může dojít ke kontaminaci ostatních potravin nebo zbytků hotových jídel přechovávaných v lednici k pozdější spotřebě. Další masné produkty jako uzeniny nebo masné tepelně opracované výrobky ukládejte stranou od nezpracovaného masa do střední části ledničky

Ovoce a Zelenina

Zeleninu a ovoce ukládáme neomyté do spodních uzavíratelných boxů. V našich chladničkách s technologií Biofresh vám zelenina ovoce a další potraviny uložené v těchto boxech vydrží až třikrát déle čerstvé, neztratí své vitamíny a budou mít stále svůj svěží vzhled. U konvečních lednic se v boxech na zeleninu a ovoce udržuje teplota do +10 °C a necirkuluje zde tolik studeného vzduchu. Některé druhy ovoce a zeleniny ale své místo v chladničce vůbec nemají. Mezi ně patří například: banány, rajčata, okurky, melouny, exotické ovoce nebo brambory. Chlad na ně nepůsobí dobře a při delším skladování dochází ke změnám vzhledu a také ztrácejí na chuti. Naopak kávu je vhodné v těchto boxech skladovat - nejlépe v uzavřené nádobě. Neztratí tak nic ze svého aroma a čerstvosti. Do boxů dále dáváme například konzervy nebo kompoty, které svým zpracováním nevyžadují tak chladné prostředí.

Mléčné výrobky a potraviny denní spotřeby

Na střední polici v lednici, kde je teplota okolo + 5 °C, patří produkty denní spotřeby. Své místo zde mají jogurty, sýry, máslo, mléko či hotové pokrmy určené k pozdější spotřebě. Jsou zde na očích a při otevření ledničky je nemusíme hledat. Častým otevíráním dveří chladničky dochází k nárůstu vnitřní teploty a zvyšuje se spotřeba energie na dosažení opětovné optimální teploty.

Vajíčka, nápoje, kečupy a dresinky

Vejce je nejlepší dávat do k tomu určených přihrádek a špičkou dolů. Přihrádky na vajíčka jsou většinou v horních částech dveří chladničky nebo lze vejce ukládat do horní police lednice, kde se teplota pohybuje do +8 °C. Dveře chladničky jsou místem, kde je nejvyšší teplota z celého prostoru chladničky. Jsou proto vhodné pro ukládání takových potravin, které k přechovávání nepotřebují zcela nízkou teplotu. Sem patří: Alhokol, džusy, nápoje obecně, kečupy, hořčice a různé dresinky.

Do ledničky nepatří horké právě uvařené potraviny jako jsou polévky, omáčky a další zbytky jídel, které jsme nespotřebovali ihned a chceme je uchovat k pozdějšímu použití. Takové potraviny do ledničky dáváme vždy vychladlé na pokojovou teplotu, ale nejdéle dvě hodiny po jejich přípravě. Vložení horkých pokrmů do ledničky má za následek zvýšení teploty chladícího prostoru. Toto zvýšení se negativně odráží na vyšší spotřebě energie potřebné k opětovnému zchlazení a také může dojít díky vyšší teplotě ke zmnožení bakterií v ostatních uložených potravinách a jejich následnému znehodnocení.

Sledujte data spotřeby

Při ukládání potravin je také dobré pamatovat na data spotřeby u jednotlivých výrobků a přednostně spotřebovávat takové, které jsou již v ledničce uloženy delší čas. Nově zakoupené výrobky tedy ukládáme za ty, které již v ledničce jsou. Tento koloběh pomůže zamezit zbytečnému plýtvání s jídlem a také případným nepříjemným zdravotním komplikacím. Pokud se např. na sýrech objeví plíseň, je načase takovou potravinu zlikvidovat. Pouhé odstranění plísně nestačí. Plíseň se totiž nenachází pouze na povrchu ale šíří se i do hloubky. Vyhozením plesnivých výrobků z lednice také zabráníme dalšímu rozšíření plísně na ostatní potraviny v ledničce.

Chladničku nepřeplňujte

Nakupujeme pouze tolik, kolik jsme schopni v přiměřené době spotřebovat. Také platí, že cesta v obchodě zakoupených chlazených potravin do domácí chladničky by měla být co nejkratší. Chladničku zásadně nepřeplňujeme. V přeplněné chladničce nedochází k tak účinné cirkulaci chladného vzduchu. To může mít za následek častější kažení a nutnost likvidace znehodnocených potravin. Pokud se v chladničce vytváří námraza, dochází ke ztrátě účinnosti chlazení a také úbytku úložného prostoru. Chladničku je tedy třeba pravidelně odmrazovat za pomoci teplé vody a octa, který pomáhá v odstranění nepříjemných pachů.

Dodržování těchto několika málo zásad vám zaručí, že se ve vaší ledničce budou nacházet pouze vždy čerstvé a zdravotně nezávadné potraviny.Zároveň lze jejich dodržováním přispět i ke snížení spotřeby elektrické energie a nákladů na provoz a to už stojí za to.


Klimatické třídy

Výrobky chladicí a mrazicí techniky se rozdělují do čtyř klimatických tříd zohledňujících teplotu místnosti, ve které budou stát: SN - teplota okolí +10 až +32 °C, N - teplota okolí +16 až +32 °C, ST - teplota okolí +18 až +38 °C, T - teplota okolí +18 až +43 °C. Většina přístrojů je určena do několika klimatických tříd zároveň, například SN, N, ST. To znamená, že mohou být provozovány v teplotách odpovídajících rozpětí všech těchto tříd. Například SN, N, ST signalizuje, že chladnička je určena do provozu okolní teploty 10 až 38 °C.
Kvalitní přístroj by měl být schopen udržet správnou vnitřní teplotu, je-li v okolí 10 až 32 °C.
Při výběru ovšem klimatickou třídu zvážit doporučujeme. Budete-li mít chladničku či mrazničku dlouhodobě v chladné spíži, měla by každopádně být z klimatické třídy SN (od 10 °C).


Mohu při transportu ledničku zcela položit?

Chladničky i mrazničky musí být přepravovány vždy ve vzpřímené poloze, přepravovat je ve vodorovné poloze např. ve vozidle typu Combi je nepřípustné, neboť v takovém případě dojde k zatečení oleje z kompresoru do chladícího okruhu
a tím pádem k znehodnocení spotřebiče.


Jaká je doporučená provozní teplota pro nastavení v chladničce?

Provozní teplota v chladničce by se měla pohybovat okolo +5° C


Jaký je rozdíl mezi chladničkami se statickým a dynamickým způsobem chlazení?

U modelů s dynamickým způsobem chlazení je ve vnitřním prostoru chladící části umístěn ventilátor, který při každém sepnutí kompresoru a při zavřených dveřích rozhání chladný vzduch v celém prostoru chladničky dokola, čímž dochází
k vyrovnanější teplotě v celém chladícím prostoru a u nově vložených potravin dojde k jejich rychlejšímu vychlazení oproti modelům se statickým způsobem chlazení (bez ventilátoru)


Je možné u jednokompresorové chladničky se dvěma chladícími okruhy vypnout nezávisle na chladící části mrazák?

U modelu se dvěma chladícími okruhy lze vypnout např. při odjezdu na dovolenou pouze chladící část, mrazící část bude v provozu vždy.


Za jak dlouho po transportu mohu ledničku uvést do provozu?

Po konečném ustavení chladničky nebo mrazáku na místo provozu by měl být model cca 24 hodin před uvedením do provozu (zapojení do zásuvky 230V) odstaven, aby se ustálila hladina kompresorového oleje a model nebyll
při provozu nadměrně a neodstranitelně hlučný.


Výhody nákupu chladící techniky Liehberr u Mc Tree

 • Zboží dopravujeme po celé ČR zdarma a to ve vzpřímené poloze.
 • Objednaný model chladničky, mrazničky, vinotéky či humidoru Vám řidič doručí za první uzamykatelné dveře.
 • Doprava zaváží pouze v pracovní dny.
 • Staré chladničky a mrazničky odvážíme zdarma k ekologické likvidaci do sběrného dvora (požadavek na svoz je potřeba uvést do objednávky).
 • Chladničky a mrazničky by měly po transportu 24 hod. stát před uvedením do provozu.
 • Změnu otvírání dveří u objednaného si je možné provést doma svépomocí dle návodu k použití, případně je možné objednat návštěvu servisního technika, tento úkon je hrazený zákazníkem.
 • Záruční a pozáruční servis zajišťujeme po celé ČR, v každém regionu máme smluvního servisního technika. V případě závady zákazník kontaktuje centrálu našeho servisu, dispečerky zajistí návštěvu technika v bytě zákazníka.
 • Náš servis zajišťuje objednání originálních náhradních dílů a příslušenství i k starším modelům. Pro objednávku je potřeba nahlásit model - typ a servisní číslo, které je uvedeno na štítku uvnitř chladničky nebo mrazničky.
 • Na záručním listě je uvedeno datum vyskladnění z našeho skladu, proto není nutné již další potvrzování ZL. Jako další doklad o koupi je Daňový doklad - faktura, která je odesílána zákazníkovi následně poštou po expedici.
 • S případným výběrem modelu pomohu zákazníkovi na zelené lince po telefonu osobně - 724 147 096 Po - Pá 9 - 19 hod.
 • Možnost způsobu úhrady hotově řidičovi při předání zboží, případně předfakturou (Zálohová faktura Vám bude zaslána elektronicky na Váš e-mail, po připsání částky na náš účet bude objednaný model zavezen na Vaši adresu.
Naše specializované eshopy
Pračky
sušičky
Kvalitní
kávovary
Kvalitní
chlazení
Kvalitní
spotřebiče
Kvalitní
sporáky